V ČR zbankrotovalo letos už přes čtyři tisíce podnikatelů. Nejvíce podnikatelů zbankrotovalo v Moravskoslezském kraji. Nejčastěji se bankrot týká stavebnictví.
V Česku od začátku letošního roku do konce září zbankrotovalo 4088 podnikatelů, o sedm procent více než ve stejném období loni. Zároveň bylo podáno 4302 insolvenčních návrhů, meziročně o pět procent více. Vyplývá to z analýzy dat portálu www.informaceofirmach.cz, kterou ČTK poskytla společnost CRIF.
„Při porovnání počtu bankrotů v prvních třech čtvrtletích loni a letos pozorujeme mírný nárůst, navazující na růst insolvenčních návrhů. Počet bankrotů se letos bude dále zvyšovat, ale jen mírně,“ uvedla analytička CRIF Věra Kameníčková. „Přetrvává dobrá platební morálka podnikatelů, podíl nesplácených úvěrů se v poslední době mírně zvyšuje a počet těch, kteří z trhu vystoupili, je letos stále ještě vyšší než v předchozích letech,“ řekla.
V září zbankrotovalo 409 podnikatelů a bylo podáno 454 insolvenčních návrhů. Oba údaje jsou sice třetí měsíc pod průměrem letošního roku, je však podle Kameníčkové pravděpodobné, že do konce roku nastane mírný růst.
Nejvíce podnikatelských bankrotů soudy za posledních 12 měsíců vyhlásily v Moravskoslezském kraji, a to 723. V Praze jich bylo 622, ve Středočeském kraji 562. Nejméně to bylo v Karlovarském kraji se 182 a na Vysočině s 191 bankroty. Nejvyšší míru podnikatelských bankrotů za posledních 12 měsíců vykazuje Karlovarský kraj s 83 a Moravskoslezský kraj s 80 bankroty na 10.000 aktivních subjektů. K nejméně ohroženým patří podnikatelé v Praze s 35 bankroty a ve Středočeském kraji s 39 bankroty na 10.000 subjektů.
Co se týče odvětví, bylo v posledních 12 měsících nejvíce bankrotů podnikatelů vyhlášeno ve stavebnictví, a to 1240. V obchodu jich bylo 783 a ve zpracovatelském průmyslu 713.
Dlouhodobě nejvyšší ohrožení bankrotem zaznamenává odvětví dopravy a skladování, kde za posledních 12 měsíců zbankrotovalo 71 z 10.000 registrovaných subjektů, a stavebnictví s 48 bankroty na 10.000 podnikatelů. Nejnižší míru bankrotů dlouhodobě vykazují odvětví poskytující vzdělávací, zdravotnické a sociální služby se šesti bankroty na 10.000 podnikatelů nebo informační a komunikační činnosti s osmi bankroty na 10.000 podnikatelů.